Ako zvládnuť škôlku s úsmevom

04.02.2010 08:09

Vstup do akejkoľvek väčšej detskej komunity predstavuje významný okamih v živote dieťaťa. Pri prvom vstupe do materskej škôlky je náročnejšie to, že dieťa zostáva prvýkrát bez blízkeho kontaktu s rodičmi a proces adaptácie býva často náročný a najmä dlhodobý. Dôležitú úlohu tu hrajú osobnostné vlastnosti, predchádzajúce skúsenosti, no aj pohľad, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Niektoré deti sa vyrovnávajú s nástupom do škôlky okamžite, iné sa dlhé obdobie trápia spolu so svojimi rodičmi Preto sme sa rozhodli napísať pre Vás niekoľko rád aby ste nástup do našej materskej školy zvládli s úsmevom.

Už pred vstupom do materskej škôlky by sa malo vedieť dieťa zaobísť krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama neutečie a že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa pozitívne prejavia len a len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu.

Je dobré, keď pred vstupom do materskej škôly má dieťa možnosť tráviť čas (hrať sa) s vrstovníkmi (napr. detské ihrisko), aby sa naučili s nimi vychádzať.

Rozprávajte sa s dieťaťom o materskej škôlke a ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti škôlky a preskúmajte s ním okolie.

Nestrašte ho nástupom do škôlky a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval (veď tam sa naučíš, tam ti ukážu, tam budeš musieť poslúchať). Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy.

Skúste cestou do škôlky zaujať dieťa rozprávkou, alebo mu rozprávajte, čo budete robiť vy, kým sa bude hrať, čo vás čaká, keď poň prídete.

Dieťa si môže so sebou na začiatok  nosiť obľúbenú hračku, či hračku s ktorou zvykne spávať. (neskor nosia deti do šklôky hračky iba v piatky :-))

Vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu poinformujete učiteľku, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napríklad alergie, zlozvyky, cumlík, palček v ústach, obhrýzanie nechtov, onánia a pod.).

Komunikujte s učiteľkou s úsmevom. Ak máte výhrady k jej prístupu k dieťaťu, nikdy to neriešte v prítomnosti dieťaťa.

Nepúšťajte sa do veľkých rečí s učiteľkou hneď ráno. Ak vás zaujíma, ako sa darí vášmu dieťaťu, informujte sa radšej popoludní, pred odchodom zo škôlky.

Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že určite poň prídete.

Začiatok v materskej škôlke je pre deti telesne náročný. Deti rýchlo vyčerpajú svoje sily, pretože deň v materskej škôlke je pre ne veľmi únavný. Bezprostredne po návšteve materskej školy dieťa potrebuje čas na odpočinok. Väčšie aktivity, ako veľký nákup, prechádzku po meste, návštevu ihriska a pod., by sme mali odložiť.

Počas prvého kritického obdobia by sme deti nemali zaťažovať ďalšími požiadavkami a veľkými zmenami (napr. sťahovanie, narodenie súrodenca a pod.)

Rodič by určite nemal prežívať pocity viny z toho, že dieťa je v škôlke, ale vnímať tento moment z pozitívnej strany. Vyvarovať sa musí aj prezentovaniu svojich obáv z toho, či dieťa vstup do škôlky zvládne. Budúci škôlkar totiž napätie a strach vycíti a bude reagovať podobne ako jeho ustráchaná a vystresovaná mamička.